ثبت نام

خیال‌پردازی‌هایی درباره آینده سامسونگ | قسمت اوّل: تلفن‌ها (۱)

آینده سامسونگ
ب

انسان از همان ابتدا خیال‌بافی می‌کرده! با خیال‌هایمان حس روشنفکری می‌کنیم، و امروز، روشنفکرتر از همیشه هستیم. امروز، آینده‌ی جهانی که سامسونگ خواهد ساخت را به زیر ذره‌بینِ سام‌آرنا خواهیم برد. در ادامه مطلب، رویاهای من درباره سامسونگ را با هم می‌بینیم.

تلفن‌هایی از نسل کهکشان

از سال‌های دور تا به‌الآن! (مطالعه آزاد)

از سال‌های دور، تا به‌الآن، سامسونگ دنیای تکنولوژی را بسیار فراتر از آن‌چه فکر می‌کنید، متحول کرده است! از سال‌های دور، سامسونگ میلیون‌ها دستگاه ساخته است که هر کدام در نوع خود، بهترین بوده‌اند! و اکنون، آینده‌ای از کهکشان فردا را با هم، تصور می‌کنیم. امّا، قبل از آن بد نیست تا نگاهی هم به گذشته‌ی تمامی کهکشان‌ها بیندازیم! با بنیان‌گذاری سامسونگ الکترونیکس در سال ۱۹۶۶، نسل جدیدی از فناوری‌ها را از آن زمان تا به الآن شاهد هستیم! در ۱۹۷۹، دستگاه‌های ضبط ویدئوی خانگی (VHS)، بدست سامسونگ ساخته شدند. یک سال بعد، تولید تلویزیون‌های سیاه و سفید سامسونگ الکترونیکس به 4 میلیون دستگاه رسید (بیشترین تعداد در دنیا)!

و در اواخر دهه ۱۹۷۰ میلاد، سامسونگ به بازار جهانی ورود پیدا کرد. در ۱۹۸۰، کولرهای گازی سامسونگ، ساخته شد! و دو سال بعد، 10 میلیون تلویزیون‌ سیاه و سفید تولید کرد! و کمی بعد، تولید رایانه‌های شخصی (PC) آغاز شد. ۱۹۸۴، نام شرکت به «شرکت سامسونگ الکترونیکس، ال تی دی» (Samsung Electronics Co. Ltd) تغییر یافت! در همین حین، میزان فروش محصولات شرکت از 1 تریلیون وون کره گذشت و در سال ۸۶، کوچک‌ترین و سبک‌ترین دستگاه ضبط ویدئو با ضخامت 4 میلی‌تری ساخت سامسونگ، روانه بازار گشت!

در ۸۷، مؤسسه پیشرفته فناوری سامسونگ برای اهداف پژوهش و توسعه افتتاح شد و بعدها، شرکت سامسونگ Semiconductor & Telecommunications با سامسونگ الکترونیکس ادغام شد. لوازم خانگی، ارتباطات راه دور، و نیمه‌رساناها به عنوان خطوط اصلی کسب و کار تعیین شدند. اتفاقات آن زمان، باعث شده تا اکنون آمار فوق‌العاده‌ی سال ۱۹۸۹ را به شما نشان دهیم! در این سال، بیش از 20 میلیون تلویزیون رنگی توسط سامسونگ، تولید شده بود. و دقیقا، در اوایل دهه ۱۹۹۰، سامسونگ وارد فضای رقابتی و به چالش کشاندن بزرگترین برندها شد.

۱۹۹۱، اولین تلفن سامسونگی ساخته شد! در سال بعد، کار ساخت و تولید را در چین به راه انداخت. 10 میلیون رباط صنعتی را تولید کرد. اولین DRAM 64 مگابایتی جهان را ساخت و سیستم تلفن همراه را توسعه داد. و بعدها، وسایلی ساخت که مانند بیشتر محصولات قبلی، اوّلین بودند! به عنوان مثال، در سال ۱۹۹۳، مؤسسه پیشرفته فناوری سامسونگ (SAIT) اولین دستگاه ضبط دیسک ویدئویی دیجیتال (DVD-R) را ساخت! و در همان سال بود که گروه سامسونگ هویت شرکت را به تصویب رساند و این گروه، «مدیریت نوین» اعلام کرد.

با فعالیت‌های سامسونگ در این دهه، شرکت‌های دیگر تحت فشار قرار گرفته بودند چرا که در آن زمان، سامسونگ دیگر یک شرکت کوچک و بی‌هویت نبود! سامسونگ، با معنای سه‌ستاره، خود را به تمام جهانیان نشان داد و این آغاز درخشان این شرکت بود… در اصل، اگر بخواهیم واضح‌تر به شما بگوییم، سامسونگ در سال ۱۹۹۴، استارت تبدیل شدن به قدرتی جهانی را زد و با تلاش‌های خود، واقعاً یک قدرت جهانی بزرگ و شناخته‌شده شد. قصد داریم بیشتر توضیح بدهیم!

مطالعه اضافی (خلاصه فعالیت‌های سامسونگ و جوایز – دهه ۱۹۹۰):

[highlight bgcolor=”#c6c6c6″]طی این دوره، 17 محصول مختلف سامسونگ، به خاطر سهم‌‌شان در بازار جهانی عرصه مربوط به خود، در بین 5 رتبه اول قرار گرفتند؛ از نیمه‌هادی‌ها گرفته تا مانیتورهای رایانه، نمایشگرهای TFT-LCD و لامپ‌های تصویر رنگی. علاوه بر این، در بازار خود رتبه‌های برتر کسب کردند. اول بودن به معنای عمل کردن به تعهدات اجتماعی شرکتی نیز هست، چه با هدف رفاه اجتماعی باشد و چه حفاظت محیط زیست، همایش‌های فرهنگی یا ورزش.
در این راستا، سامسونگ الکترونیکس فعالانه در زمینه بازاریابی ورزشی شرکت کرد، و به لطف تلاش‌های گسترده شرکت، و رئیس وقت آن آقای «لی کُن-هی» (Kun-hee Lee)، در جولای 1996 به عنوان عضوی از کمیته بین‌المللی المپیک (IOC) برگزیده شد. این جایگاه، به عنوان یک نقش‌آفرین اصلی در ورزش جهانی، وجهه شرکت را به طور قابل توجهی بالا برد.[/highlight]

در همین دهه، از سال ۱۹۹۴ تا ۱۹۹۶، می‌توان به فعالیت‌های زیر اشاره کرد:

 • بیش از 30 میلیون دستگاه مایکروفر تولید کرد
 • اولین DRAM 256 مگابایتی جهان را ساخت
 • سامسونگ الکترونیکس اولین تلویزیون دوتصویری 33 اینچی جهان را معرفی کرد
 • «مؤسسه پیشرفته فناوری سامسونگ» (SAIT) اولین تکنولوژی MPEG-3 جهان با زمان واقعی را اختراع کرد
 • کار تولید انبوه DRAM های 64 مگابایتی را آغاز کرد
 • DRAM 1 گیگابایتی ساخت

و باز، شاهد اولین‌ها بوده‌ایم! و حال، وقت هم که باشد وقتِ ۲۰۰۰ رسیده است! اگر فکر شما در رابطه با فروش تلویزیون‌ها، حدود ۵۰ یا ۶۰ میلیون تلویزیون در سال ۲۰۰۰ و تا قبل از ۲۰۰۰ می‌باشد، باید گفت که کاملاً اشتباه فکر می‌کنید. در سال ۲۰۰۰، رکورد فروش کلی بیش از 100 میلیون دستگاه تلویزیون رنگی را به نام خود ثبت کرد! در سال ۲۰۰۱، سامسونگ، یک مرکز مدیریت طراحی تاسیس کرد. در سال ۲۰۰۵، اولین حافظه فلش NAND 50 نانومتری جهان با حافظه 16 گیگابایت را ساخت! و چیزی که بد نیست بگوییم، حمایت رسمی سامسونگ از تیم چلسی در لیگ برتر انگلیس در همین سال است!

و باز هم اولین! اولین حافظه فلش NAND 40 نانومتری با حافظه 40 گیگابایت، و حافظه DRAM 50 نانومتری با حافظه 1 گیگابایت را در سال ۲۰۰۶ ساخت! از لحاظ سهم خود در بازار جهانی تلویزیون اول شد! و سال بعد، حامی رسمی المپیک در زمینه فناوری شد. در سال ۲۰۰۹، اولین DRAM 40 نانومتری جهان را ساخت و ارزش برند سامسونگ در «بهترین برندهای سال 2010» با ارزیابی شرکت Interbrand رتبه 19 را به خود اختصاص داد! و در سال ۲۰۱۰، تلفن‌های جدید خود با نام کهکشان (سری S)، را معرفی و روانه بازار کرد! و در همان سال، از لحاظ فروش، رتبه اول را در بین شرکت‌های محصولات الکترونیکی جهان کسب کرد.

در ۲۰۱۲، با داشتن ارزش برندی معادل 9/32 میلیارد دلار آمریکا، رتبه 9 را در بین 100 برند برتر جهان به خود اختصاص داد و واحد تولید LCD به شرکت «سامسونگ موبایل دیسپلِی» (Samsung Mobile Display) فرستاده شد. و بعد از این فعالیت‌ها، یکی از مهم‌ترین محصولات خود، یعنی گلکسی اس۴ را در سال بعد روانه بازار کرد! و بیش‌ترین فعالیت‌های این شرکت، از ۲۰۰۰ تا سال‌های بعد، را می‌توان در سال ۲۰۱۴ خلاصه کرد! در این سال، اقدامات مهمی انجام داد که عبارتند از:

 • کسب رتبه 7 در فهرست ارزشمندترین برندهای جهان بر اساس گزارش Interbrand با عنوان «100 برند برتر جهان»
 • رونمایی از Galaxy Note Edge، اولین گوشی هوشمندی که دارای صفحه‌ای با لبه‌های منحنی است، در کنار Gear S، اولین دستگاه پوشیدنی با قابلیت اتصال به شبکه 3G
 • خریداری شرکت SmartThings، یک توسعه‌دهنده پلتفرم IoT (اینترنت اشیاء) در آمریکا
 • تمدید قرارداد سامسونگ با IOC، که در نتیجه آن حمایت مالی خود از بازی‌های المپیک را تا سال 2020 تداوم بخشید
 • افتتاح یک کارخانه تولید نیمه‌رساناها در شی‌آن چین
 • عرضه اولین تلویزیون منحنی 105 اینچی اولترا اچ دی به بازار جهان
 • آغاز تولید انبوه DRAM با اولین فناوری پردازش 20نانومتری در جهان (DDR3 با حافظه 4 گیگابایتی)
 • رونمایی از اولین تلویزیون اولترا اچ دی 85 اینچی خم‌شوی در جهان
 • و…

و اقدامات بزرگی هم در ۲۰۱۵ انجام داد! که از مهم‌ترین آن‌ها، می‌توان به حفظ جایگاه 1 در بازار جهانی تلویزیون به مدت 10 سال متمادی، عرضه Gear S2 به بازار، یک ساعت هوشمند شیک با طراحی گرد و چندکاره و قابلیت چرخش قاب، راه‌اندازی سرویس پرداخت همراه با نام «پرداخت سامسونگ» (Samsung Pay)، آغاز تولید انبوه اولین DRAM ‏12‏ گیگابایتی LPDDR4 برای تلفن همراه، رونمایی از Galaxy S6 و Galaxy S6 edge که دارای اولین نمایشگر منحنی در هر دو لبه است و… اشاره کرد!

و در سال ۲۰۱۶ نیز اقدامات بزرگی انجام داد که اس۷ و اس۷ اج، دو دستگاه دوست‌داشتنی سامسونگ، گیر اس۳ در دو نسخه، و معرفی چند محصول فوق‌العاده دیگر که یکی از آن‌ها گیر وی‌آر بوده، باعث شده است تا سال ۲۰۱۶، سالی رویایی برای این شرکت باشد! هرچند فاجعه گلکسی نوت۷، باعث شد ضرر بزرگی به این شرکت وارد شود! امّا اکنون شاهد هستیم که سامسونگ، در سال ۲۰۱۷، درحال جبران اشتباهات گذشته است و گیر وی‌آر جدید، گلکسی تب اس۳، گلکسی بوک، و… از جمله محصولاتی هستند، که ۲۰۱۷ را شروعی تازه برای سامسونگ رقم زده‌اند!


این قسمت، برای مطالعه آزاد و کسب اطلاعات بیشتر، در رابطه با فعالیت‌های سامسونگ، در سال‌های گذشته بوده است. تمامی متون این قسمت از مطلب، کاملاً از منابع معتبر و اکثراً از سایت سامسونگ، جمع‌آوری و نوشته شده است. با بخش بعدی، همراه سام‌آرنا باشید.

نتیجه‌ی ما از فعالیت‌های این چند ساله… (مطالعه آزاد)

اگر بخواهیم از فعالیت‌ها و تلاش‌های سامسونگ برای گسترش فناوری‌ها، یک آمار کلی تهیه کنیم، قطعاً کم‌تر از چند صفحه جای نمی‌گیرد! ولی اگر بخواهیم به طور خلاصه صحبت کنیم، اکنون وقتش رسیده است. سامسونگ، شرکتی است با اختراعات و ابتکارات بسیار! وقتی این برند با تولید کهکشانیِ نسل پنجم از سری S، با انتقادات منفی بسیار روبرو شد و تا حدودی ضررهای بسیاری را پذیرفت، با معرفی گلکسی اس۶ و اس۶ خمیده، دنیای تلفن‌ها را بار دیگر متحول کرد! چرا که با الهام‌گیری از تلویزیون‌های خمیده‌ی خود، باعث شد از سال ۲۰۱۵ به بعد، به غیر از گلکسی نوت و اس که پرچمداران هر سال بودند، گلکسی اس اج نیز به این خانواده اضافه شود.

و از آن زمان به بعد، بعضی از شرکت‌ها نیز، به تلفن‌های خمیده‌ای روی آوردند که هنوز هم قسمت خمیده (Edge) تلفن‌هایشان، به ظرافت و طراحی سامسونگ نیست! و اس۶ اج، باعث جبران خطاهای گلکسی اس۵ شد؛ و اس۷، سری اس را به بلوغ رساند و کامل‌ترین تلفن سامسونگ، تا به الآن گلکسی اس۷ اج است. وقتی به فعالیت‌های سامسونگ در این چندساله نگاه می‌کنیم، به خوبی متوجه می‌شویم که سامسونگ، برندی نیست که با وجود اشتباهاتی مانند گلکسی اس۵، یا گلکسی نوت۷ از میدان کنار بکشد! و وقتی با جدیدترین محصولات سامسونگ مواجه می‌شویم، متوجه پیشرفت بسیار و ابتکارات و نوآوری‌های شگفت‌انگیز این شرکت می‌شویم!

در کل، خواستیم در رابطه با سیاست‌های این برند در این سال‌ها صحبت کوتاهی کرده باشیم که تأکیدی بر قسمت قبلی مطلب است.

*ما صحبتی از گلکسی نوت اج نکردیم زیرا بحث کلی ما دررابطه با سری S می‌باشد و تغییرات کلی در قسمت خمیده (Edge)، بیشتر در گلکسی اس۶ اج دیده می‌شود.*

با قسمت بعدی، که آینده تلفن‌های سامسونگ را در مقابل چشمان شما می‌آورد همراه باشید.

آینده‌ای روشن!

آینده تلفن‌های سامسونگ
آینده تلفن‌های سامسونگ

شما می‌توانید اخبار بیشتری را، علاوه بر مطالب سایت، در کانال سام‌آرنا دنبال کنید. بر روی «لینک کانال»، کلیک کنید.

مقدمه‌ای برای آینده کهکشان

سامسونگ، سال‌ها قبل، برای این روزها نقشه کشیده است و در این سال‌ها، برای نسل‌های بعدی برنامه‌ریزی کرده است! اولین نسل از کامپیوترها مربوط می‌شود به ماشین حساب‌های ساده‌ای که در سالیان پیش کاربرد داشتند! چه کسی فکر می‌کرد این ماشین حساب‌ها روزی به ابر-رایانه‌های قدرت‌مند و بی‌رقیبی تبدیل شوند که امروزه از آن‌ها برای یافتن سیارات دور و نزدیک استفاده می‌شود! آیا فکر این هم می‌کردیم که کامپیوترهای ساده و ضعیف آن زمان، امروزه تبدیل به ابزار ما انسان‌ها شوند که بتوانیم با آن‌ها وسیله‌ی بسیار کاربردی به اسم اسمارت‌فون بسازیم؟

اگر تا چند سال پیش، رایانه‌ها بیشترین تاثیر در زندگی روزمره‌ی ما داشتند، امروزه اسمارت‌فون‌ها که نوعی رایانه هستند با اندازه‌ای چندین برابر کوچک‌تر از رایانه‌ها، زندگی ما را نسبت به چندسال پیش مختل و متحول کرده‌اند. وقتی وسیله‌ای در دست داریم که به اینترنت دسترسی دارد و با آن می‌توانیم به دوستانمان در هزاران هزار کیلومتر آن‌طرف‌تر در کمتر از یک دقیقه پیغام رایگان دهیم، دقیقا چه نیازی به [tooltip gravity=”nw” text=”رایانه‌های شخصی”]PC[/tooltip] داریم؟ حقیقتاً قصد نداریم از اصل مطلب خارج شویم! و بیشتر محور داستان ما در رابطه با اقدامات سامسونگ در سال‌های بعدی خواهد بود، پس همراه سام‌آرنا باشید.

تایزن

آینده تلفن‌های سامسونگ
آینده تلفن‌های سامسونگ

همه با تایزن، که اولین بار، در سال ۲۰۱۲ معرفی شد آشنا هستیم. تایزن، با سیستم عامل لینکوس نوشته شده است و کاملاً جای پیشرفت آن احساس می‌شود! سیستم‌عاملی که به تازگی بر روی چند تلفن همراه، و قبل‌تر از آن بر روی تلویزیون‌های هوشمند و ساعت‌های هوشمند سامسونگ، راه‌اندازی شده بود، قرار است تا در سال‌های آینده به همراه پرچمداران این شرکت، به رقابت با سیستم عامل‌های بزرگی چون اندروید و iOS بپردازد!

قطعاً همه می‌دانیم که اکنون، تایزن آن‌قدر گسترده و قدرت‌مند، چون اندروید و iOS نیست! ولی اگر از این مسئله بگذریم، تایزن واقعاً مشکل بزرگ‌تری به نام کمبود برنامه دارد! کمبود برنامه واقعاً مشکلی بزرگ برای تایزن و کاربران آن است! ولی وقتی تایزن بر روی گیر اس۲ و اس۳ استفاده می‌شود، به دلیل کاربرد نداشتن ساعت‌های هوشمند در زمان فعلی نسبت به تلفن‌ها، چندان نبود برنامه‌های مختلف حس نمی‌شود.

هرچند هم‌اکنون برنامه‌ها و بازی‌های زیادی برای ساعت‌های هوشمند در دسترس هستند! امّا تایزن بر تلفن‌ها داستان دیگری دارد. سامسونگ در حال حاضر قصد استفاده از تایزن را بر روی تلفن‌هایش ندارد امّا چند ماه پیش، شاهد دستگاه‌هایی با نام Z، در آفریقا بوده‌ایم که هرچند تلفن‌هایی ضغیف بودند امّا تایزن، به خوبی با آن‌ها سازگار شده بود که این شروعی‌ست موفق برای سامسونگ.

شاید تا ۱۰ سال دیگر، پرچمداران سامسونگ هم‌چنان از اندروید استفاده کنند امّا در آن زمان تایزن آن‌قدر گسترش پیدا کرده است که حداقل پایین‌رده‌ها و میان‌رده‌ها از تایزن استفاده کنند! همه آرزو داریم شعار «تایزن با امکانات و محیط باز اندروید، و به سرعت و قدرت iOS»، روزی محقق شود و آن روز دور نیست! اکنون استفاده از تایزن بر روی تلفن‌ها اصلاً فکر جالبی نیست به چند دلیل:

 • نبود امکانات کافی
 • نبود برنامه‌های ضروری و کاربردی در حال حاضر
 • ریسک‌پذیر بودن راه‌اندازی تایزن بر روی تلفن‌ها – چرا که اندروید برتری بیشتری نسبت به تایزن دارد
 • نیاز به چهره‌ای زیباتر و بهتر برای جذب مخاطب – کمبود برنامه‌نویسان برای تایزن، مشکلی دیگر برای سامسونگ است (با وجود سرمایه‌گذاری‌های عظیم، و کیت توسعه نرم‌افزاری فوق‌العاده‌ی سامسونگ)
 • ناسازگاری تایزن با سخت‌افزارهای قدرت‌مند، مانند اسنپ‌دراگون‌های رده‌بالای کوالکام – هرچند آخرین نسخه‌ی تایزن از آخرین پردازنده‌های ۶۴ بیتی و رزولوشن ۴K پشتیبانی می‌کند و هماهنگی آن با رابط‌های برنامه‌نویسی (API) ولکان (Vulkan)، آن را برای ساخت بازی‌ها هم به پلتفرمی مناسب تبدیل می‌کند امّا باید عمل‌کرد آن را بر روی یک تلفن هوشمند با سخت‌افزار قوی و امکانات بالا تست کرد و هنوز هیچ‌چیز معلوم نیست
 • احتمال شکست با وجود تلاش‌های سامسونگ بسیار بالا است چرا که ما شاهد سیستم‌عامل‌های فایر فاکس و ویندوزفونی که از بازار و رقبا شکست خوردند بوده‌ایم…
 • نبود یک اکوسیستم کامل، با تمام اپلیکیشن‌ها و سرویس‌های آن
 • تفکر مردم در رابطه با اندروید، بسیار مثبت است و تایزن به دلیل تازگی سال‌ها وقت نیاز دارد تا در بین کاربران محبوب شود

ما دلایل خود برای استفاده نکردن از تایزن در حال حاضر را گفتیم. امّا اگر تایزن در دهه ۲۰۰۰ معرفی می‌شد، امروز گلکسی اس۸ با تایزن عرضه می‌شد و در آن شکّی نبود.

طراحی و صفحه‌نمایش گلکسی‌های آینده

آینده تلفن‌های سامسونگ
آینده تلفن‌های سامسونگ

سامسونگ، سالانه تلفن‌های بسیاری تولید می‌کند. هرکدام از این تلفن‌ها، دارای طراحیِ متفاوت از دیگری هستند. و امروزه، گلکسی‌های سامسونگ بسیار شبیه به هم شده‌اند! گلکسی‌های سامسونگ، چه اس۷ باشد چه گلکسی آ۵ ۲۰۱۷، شباهت‌های زیادی در طراحی به هم دارند! هرچند گلکسی اس۸ کاملاً با گلکسی‌های قبلی از نظر طراحی فرق دارد امّا این روند در طراحی، بزودی متحول خواهد شد. آن‌قدر طراحی تلفن‌ها در آینده متحول می‌شود که در حال حاضر در فکر من و شما نمی‌گنجد. چند ویدیو را به شما نشان می‌دهیم. امّا قبل از آن توضیح کوتاهی در رابطه با طراحی نسل بعدی داده باشیم.

*مقاله‌های بسیاری درباره تلفن‌هایی که در آینده عرضه می‌شوند، در فضای مجازی منتشر شده است! قصد داریم چند خط ترجمه از مهم‌ترین مقالات را به شما نشان دهیم.

در CES 2013، سامسونگ از نمایشگرهای منعطف خود در لاس‌وگاس رونمایی کرد! و قطعاً برنامه‌های بسیاری برای این نوع از نمایشگرها در دست دارد! ولی در سمت دیگر، نمایشگرهای تلفن‌های امروزی، چنان چگالی پیکسل بالایی دارند که آنها را از فاصله طبیعی، با چشم غیر مسلح نمی‌توانیم تشخیص دهیم.

با این حال باز هم بالا رفتن چگالی ادامه دارد. چگالی پیکسل در نمایشگرهای کوچک ارتباط مستقیمی با رزولوشن دارد و ما همیشه عاشق رزولوشن بالا بوده‌ایم.

خب، انتظارات برای سال‌های بعد در چه حدی است؟ نمایشگرهای منعطف در سال‌های آینده آن چیزی که در فیلم های تخیلی دیده‌ایم نخواهند بود. در بهترین حالت، ویژگی انعطاف‌پذیری آنها را به عنوان یک مشخصه جدید بر روی تلفن‌هایی مشابه تلفن‌های فعلی خواهیم دید. نمایشگر منعطف بر روی تلفن‌های فعلی، می‌تواند برای تولید بازخوردهای لمسی و بازسازی بافت اجسام در حال نمایش استفاده شود که فایده بیشتری هم به حال کاربران دارد!

نمایشگرهای منعطف سامسونگ
نمایشگرهای منعطف سامسونگ

امّا واقعیت چیز دیگری‌ست – گلکسی ایکس

گلکسی ایکس، چیزی که ما انتظار آن را می‌کشیم، دارای نمایشگری شبیه به توضیحات ما در قسمت بالایی متن می‌باشد. این تلفن که در نیمه دوّم سال ۲۰۱۷ عرضه خواهد شد، بسیار پیشرفته‌تر از چیزی است که فکر می‌کنید. با وجود انعطاف‌پذیری نمایشگر، پشتیبانی از رزولوشن 4K، این نمایشگر را به کمال رسانده است! انتظار می‌رود گلکسی ایکس علاوه بر اینکه نمایشگر منعطف با قابلیت تاشدن داشته باشد، دارای نواحی خاصی باشد که به غیر از سطح نمایشگر، قابل لمس هستند. که از جمله‌ی آن باید به حاشیه‌های این گوشی اشاره کرد.

خلاصه و کامل بگوییم: سامسونگ، پنل‌های انعطاف‌پذیر خود را در سال ۲۰۱۳ معرفی کرد و بعدها نمایشگرهایی با لبه‌های خمیده‌ای معرفی کرد که نام اج به سری اس اضافه شد و اکنون به جرئت می‌گوییم آینده‌ی این فناوری و صفحه‌نمایش‌ها، پنل‌های انعطاف‌پذیر هستند. و امّا طراحی!

در حال حاضر نمی‌توان در رابطه با طراحی نظر خاصی داد امّا طبق گلکسی اس۸، و اس۸ پلاس، می‌توان چند نتیجه گرفت! اندازه گلکسی اس۸ پلاس، بزرگ‌تر از نسل‌های قبلی سری اس بوده است. قسمت خمیده تلفن‌ها، امکانات بسیار زیادی نسبت به نسل‌های پیشین دارند و حاشیه‌های بالا و پایین به حداقل ممکن رسیده‌اند! و نمایشگر تا بیشترین حد ممکن بزرگ شده است و تمامی نقاط آن قابل لمس است. از این‌رو می‌توان نتیجه گرفت که در آینده، دیگر تلفن‌ها حاشیه نخواهند داشت و تمام نقاط کاربردی و قابل لمس خواهند بود! همچنین، اندازه تلفن‌ها روز به روز بزرگ‌تر از قبل می‌شود و قطعاً در آینده، تلفن‌هایی کشویی یا تاشو خواهیم داشت که می‌توان اندازه‌ی آن‌ها را تغییر داد و صفحه‌نمایش بزرگ‌تری اختیار کنیم.

دوربین

آینده تلفن‌های سامسونگ
آینده تلفن‌های سامسونگ

دوربین، برگ برنده تلفن‌های هوشمند است! سالانه برندهای تلفن‌ساز، با افزایش مگاپیکسل، فکر می‌کنند که کیفیت نیز بالاتر خواهد رفت! امّا حقیقت این نیست! با یک مثال بهتر توضیح می‌دهیم… اگر یادتان باشد زمانی لومیاها، طرفداران بی‌شمار پیدا کرده بودند، و از نظر دوربین، واقعاً با کیفیت بودند. لومیا ۱۰۲۰ در آن زمان، قادر بود تا تصاویر با رزولوشن بالا ثبت کند! امّا همانطور که گفتیم واقعا همه چیز مگاپیکسل نیست. امروزه دوربین‌های زیر ۲۰ مگاپیکسل، تصاویری به ثبت می‌رسانند که کیفیتی مشابه با عکس‌های دوربین‌های DSLR دارند.

ولی، ما شاهد بودیم که گلکسی اس۷، با دوربین ۱۲ مگاپیکسلی خود، هنگامی که عرضه شد طبق بررسی DXO، بهترین دوربین در تاریخ اسمارت‌فون‌ها را به خود اختصاص داد. تنها با ۱۲ مگاپیکسل! در صورتی که پرچمداران قبل آن، ۱۶ مگاپیکسل داشتند ولی کیفیت تصاویر به گرد پای اس۷ نمی‌رسید…

امروزه با ضد آب شدن تلفن‌ها که اکثراً دارای گواهینامه مقاومت در برابر آب، یعنی iP67 یا iP68، دارند، شاهد هستیم فیلم‌برداری و عکّاسی در زیر آب به آسان‌ترین شکل ممکن صورت می‌گیرد. و گلکسی‌های این دوره زمانه نیز، به راحتی در زیر آب قابل استفاده هستند!

گلکسی نوت۷، با این‌که قلم نوری به همراه داشت، امّا در برابر آب مقاوم بود و حتی شما می‌توانستید در زیر آب نیز با S Pen کار کنید… – البته این تلفن، دیگر قابل خریداری نیست و از بازار تلفن‌ها جمع شده است.

همانطور که در رابطه با عکاسی و فیلم‌برداری در زیر آب توضیح دادیم، قطعاً در آینده شاهد امکانات و قابلیت‌های بیشتری برای فیلم‌برداری در زیر آب خواهیم بود و افکت‌های متنوع نیز در زمان‌های بعدی ساخته خواهد شد. سالانه کیفیت دوربین‌های موبایل، رشد چشم‌گیری دارند و قطعاً روزی می‌رسد که از بهترین دوربین‌های DSLR امسال نیز عکس‌هایی با کیفیت بهتر ثبت خواهند کرد.

چند ایده خیالی یا واقعی در رابطه با دوربین

دنبال کردن سوژه با چشم

شاید در آینده، با استفاده از سنسورهای مختلف در پنل جلویی دستگاه، بتوان حرکات چشم را شناسایی کرد و شاید دوربین‌ها در آینده بتوانند تغییر زاویه دهند تا سوژه در حال حرکت دنبال شود و فوکوس با دقت بالا طبق حرکات چشم انجام شود!

فوکوس بر روی جسم متحرک در حین فیلم‌برداری

شاید در آینده، بر روی آیکن ضبط فیلم کلیک کنیم و دستور دهیم تا دوربین بر روی هر جسم که در حال حرکت بود، فوکوس خودکار انجام دهد! در حالی که تلفن در حالت ثابت قرار دارد و آن را حرکت نمی‌دهیم!

گالری هوشمند!

شاید روزی برسد که تصاویر ساده‌ای که ثبت می‌کنیم، توسط گالری بهبود داده شوند و با افکت‌های مختلف پیش‌فرض، زیباتر از اولشان و با کیفیت‌تر از نسخه اصلی خود شوند! شاید این کار عملی بشود که از سامسونگ بعید نیست!

چیزی شبیه به گیر ۳۶۰

روزی خواهد رسید که محیط هر تصویر، بزرگ‌تر از قبل باشد و تقریبا این تصاویر چیزی شبیه به تصاویر دوربین دوگانه یا گیر ۳۶۰ خواهند بود که بسیار برای واقعیت مجازی کاربرد خواهند داشت…

شناسایی و بازگشایی قفل دستگاه با دوربین!

شایعه‌ای که چند وقت پیش، در رابطه با گلکسی اس۸ در فضای اینترنت پخش شده بود، خبر می‌داد که شما می‌توانید با چهره‌ی خود، بر روی دستگاه قفل تنظیم کنید! و یکی از راه‌های باز کردن قفل، شناسایی چهره شما خواهد بود! بعید نیست که در گلکسی اس۸ یا گلکسی نوت۸، این قابلیت را شاهد باشیم!

فیلم‌برداری حرکت آهسته! هزار فریم در ثانیه…

«گلکسی اس ۸ قادر به ثبت فیلم با نرخ ۱۰۰۰ فریم بر ثانیه خواهد بود؛ مروری بر قابلیت های دوربین گلکسی اس ۸!» | پستی که چند روز پیش برای شما عزیزان تهیه شد، در رابطه با قابلیت‌ها و امکانات دوربین صحبت می‌کرد! از ذهن به دور نیست که روزی برسد که تلفن‌ها بتوانند با ۱۰۰۰ فریم بر ثانیه، فیلم‌برداری صحنه آهسته انجام دهند! کاری که کمپانی سونی در اکسپریا ایکس زد پرمیوم انجام داد، امروزه سامسونگ تصمیم گرفته تا پیشرفته‌ترِ آن را در گلکسی‌ها به نمایش بگذارد!

نرم‌افزار | امنیت | امکانات

اینده تلفن‌های سامسونگ
اینده تلفن‌های سامسونگ

حال، که کلی صحبت کرده‌ایم، وقت هم که باشد وقتِ نرم‌افزار و امنیت و امکانات دستگاه‌های بعدی است! سامسونگ از همان ابتدا نوآور بوده است و تاجایی که به یاد داریم، دقیقاً در زمان گلکسی اس۴ بود که کلی امکانات و امنیت دستگاه نسبت به دیگر گلکسی‌ها پیشرفت کرده بود و از آن زمان به بعد، سامسونگ روند تازه خود را پیش گرفت و در زمانی که گلکسی اس۶ اج معرفی شد، دنیایی جدید از تلفن‌های سامسونگ پدید آمد…

 

قصد داریم در رابطه با امنیت بیشتر توضیح دهیم و بگوییم در آینده به چه صورت خواهد بود؟

احتمال حذف سنسور اثر انگشت، و بازگشایی قفل دستگاه با شناسایی چهره و اسکنر عنبیه چشم…

سامسونگ را با دکمه هوم یا خانه‌ای می‌شناسیم که از همان ابتدا، این دکمه در جلوی دستگاه در گلکسی‌های اخیر به شدّت باعث زیبایی آن‌ها می‌شد! و شاید بهترین مکان برای سنسور اثر انگشت، همین قسمت می‌بوده! امّا به‌تازگی متوجه شده‌ایم که در گلکسی اس۸، دکمه هوم متاسفانه بخاطر حاشیه‌های بالا و پایین حذف شده است و این سنسور به پشت دستگاه و در کنار دوربین منتقل شده است که از نظر خیلی از طرفداران اشتباه بزرگی از سوی سامسونگ بوده!

ولی چند جواب: وقتی اسکنر عنبیه چشم، با سرعتی کمتر از یک ثانیه می‌تواند مشخصات را شناسایی کند و قفل را باز کند آیا به سنسور اثر انگشت نیاز است؟ و اگر شناسایی چهره حقیقت داشته باشد، با وجود شناسایی چهره و اسکنر عنبیه چشم و سنسور اثر انگشت در قسمت پشتی تلفن، آیا باز با حذف دکمه هوم و منتقل کردن سنسور اثر انگشت در قسمت پشتی مشکلی ایجاد می‌شود؟ و باز در جواب این سوال می‌گوییم خیر! امّا همه‌ی ما کاربران، با دکمه هوم خاطرات بسیار داریم و طبق عادت، از سنسور اثر انگشت نسبت به دیگر سنسورها بیشتر خوشمان می‌آید! ولی هنوز هیچ چیز معلوم نیست! تنها یک روز تا معرفی گلکسی اس۸ مانده است و همه‌ی ما انتظار داشتیم سنسور اثر انگشت به زیر صفحه‌نمایش برود و مانند تلفن هوشمند جدید هواوی که چندی پیش معرفی شد عمل کند!

مای-ناکس
مای-ناکس

و اگر کمی از سنسور و اسکنر فاصله بگیریم، قصد داریم بیشتر درباره برنامه ناکس صحبت کنیم! شاید بزرگ‌ترین تغییرات ناکس را در گلکسی نوت۷ مرحوم دیده باشیم! و یکی از مهم‌ترین ویژگی‌های آن، بازشدن رمز با اسکنر عنبیه چشم بود! قطعاً در آینده شاهد تغییرات گسترده‌تری در برنامه ناکس خواهیم بود! و قابلیت‌های این برنامه نیز، بیشتر از قبل خواهد بود. از این رو، قصد داریم اشاره‌ای کوچک هم به آپدیت‌های منظم و امنیتی جدید سامسونگ بکنیم.

تا قبل از اینکه گلکسی اس۶، معرفی شود، تقریباً سامسونگ آپدیت را بی‌معنی می‌دانست. امّا و چرا نیاوریم، ولی از بعد گلکسی اس۶، آپدیت‌ها جدی‌تر شد و امروزه سامسونگ سعی می‌کند برای همه دستگاه‌های برتر خود چه پایین‌رده، چه میان‌رده و چه بالارده و پرچمدار، آپدیت‌ها را سریع و دقیق به دست کاربران برساند. همیشه آپدیت‌ها را برای ارتقا اندروید و یا اضافه شدن امکانات و رفع باگ‌های سیستم می‌دانیم، ولی سامسونگ علاوه بر این آپدیت‌ها، هرماه آپدیت امنیتی برای تلفن‌های برتر خود عرضه می‌کند که واقعاً از نظر امنیتی پیشرفت بزرگی به حساب می‌آید… و فکر نمی‌کنیم از نظر آپدیت و امنیت تا چند سال آینده سامسونگ نوآوری جدیدی داشته باشد بلکه بیشتر ذهنمان بر این مسئله درگیر است که همین اسکنر عنبیه چشم و سنسور اثرانگشت، بهبود پیدا خواهند کرد و همینطور هم خواهد شد.

از نظر نرم‌افزاری هم که سامسونگ هرساله هم سیستم‌عامل و هم برنامه‌ها را سازگارتر از قبل می‌کند و فکر نمی‌کنیم جز این روند در آینده تغییر خاصی را شاهد باشیم. در مقالات بعدی سعی می‌کنیم در رابطه با برنامه‌های اختصاصی سامسونگ نیز بیشتر صحبت کنیم. همچنین شما می‌توانید با مراجله به وب‌سایت www.apkmirror.com، از آخرین برنامه‌های سامسونگ و برنامه‌های دیگر برندها باخبر شوید و حتی آن‌ها را دانلود کنید…

امکانات! قصد نداریم درباره گذشته صحبت کنیم! پس سریع به سراغ اصل مطلب برویم. در آینده، امکانات تلفن‌های سامسونگ، بیش از پیش خواهد شد و بیشترین تمرکز، شاید بر روی این چند مورد باشد:

 • edge – قسمت خمیده تلفن‌های سامسونگ، سالانه تغییرات گسترده دارند و از زمان گلکسی نوت اج تا به الآن تغییرات زیادی داشته‌اند
 • مولتی تسک یا مولتی ویندو – این قابلیت بیشتر در تبلت‌ها و فبلت‌ها کاربرد دارد امّا بعدها ممکن است تغییراتی را شامل شود!
 • اسکنر عنبیه چشم / سنسور اثر انگشت – هرچند همه می‌دانیم در آینده‌ای نزدیک مکان سنسور اثر انگشت به زیر صفحه‌نمایش خواهد رفت امّا قطعاً امکاناتی جدید به آن‌ها اضافه خواهد شد
 • بهبود برنامه‌های پیش‌فرض سامسونگ
 • اضافه شدن S Pen به تمامی پرچمداران
 • اسپیکر چهارگانه در آینده!
 • دوربین سلفی واید – دوربین پشتی دستگاه شاید در آینده مانند دوربین‌های Go pro عمل کند!
 • تلفن بدون حاشیه
 • اضافه شدن دستورهای صوتی جدید – قطعاً سامسونگ در آینده فکری به حال دستورهای صوتی جدید خواهد کرد
 • پشتیبانی از اینترنت 5G
 • صفحه‌نمایش تاشو یا کشویی – (چیزی که امروزه به آن گلکسی ایکس می‌گوییم)
 • منعطف‌پذیری صفحه‌نمایش
 • تغییر جنس بدنه دستگاه‌های بعدی
 • اضافه شدن کیبوردهای اختصاصی و لوازم جانبی باکیفیت‌تر به تلفن‌ها
 • بی‌نیاز شدن هدست‌های واقعیت مجازی سامسونگ به تلفن‌ها در آینده – این قسمت ربطی به امکانات یک تلفن در آینده ندارد ولی گفتن آن شاید مفید باشد!
 • تغییر سیستم‌عامل تلفن‌ها در ۱۰ سال آینده به تایزن
 • و…

گفته‌ها و نگفته‌ها

اینده تلفن‌های سامسونگ
اینده تلفن‌های سامسونگ

در این مطلب، با تمرکز بر گلکسی اس۸، اس۷، اس۶ و نسل‌های پیشین در سری S، قصد داشتیم شمارا با آینده تلفن‌هایی که قرار است تا سال‌های بعدی توسط سامسونگ ساخته شود آشنا کنیم! و به همین دلیل از محصولات برتر و عالی سامسونگ مانند سری C یا A و حتی Note، حرف زیادی نزدیم! در قسمت بعدی، مبحث و موضوع کلی خبر در رابطه با این نسل از گلکسی‌ها خواهد بود. همچنین در رابطه با امکانات و لوازم جانبی در قسمت بعدی بیشتر صحبت می‌کنیم حتی قلم نوری اختصاصی سامسونگ با نام S Pen نیز در این مقاله اشاراتی به آن شد ولی در قسمت بعدی کلّی‌تر صحبت خواهیم کرد و همچنین درباره وسایل دیگر نیز اشاراتی خواهیم داشت، پس منتظر سام‌آرنا باشید.

 

اینده تلفن‌های سامسونگ
اینده تلفن‌های سامسونگ

جمع‌بندی | آینده‌ای روشن انتظار سامسونگ را می‌کشد…

در این مطلب، قصد داشتیم با تمرکز بر گلکسی اس۸ و نسل‌های قبلی سری S، آینده تلفن‌های سامسونگ رو به جلوی چشمان شما و به زیر ذره‌بین سام‌آرنا ببریم… سعی کردیم در رابطه با تایزن و دوربین و صفحه‌نمایش و امکانات دستگاه‌ها بیشتر حرف بزنیم.

*در این پست قول دادیم ویدیو‌هایی را به شما نشان دهیم ولی در قسمت دوم مقاله، منتظر ویدیوها باشید.

برخی از بخش‌ها سطحی نوشته شده بود به این دلیل که ما به آینده‌ای دور سفر کردیم و منبع اطلاعاتی دقیقی در این باره نداریم! چند خط از گفته‌های سامسونگ در رابطه با سال‌های بعدی به شما نشان دهیم:

سامسونگ الکترونیکس، از زمان تأسیسش در شهر سوون کره، همچنان رشد کرده، به پیشتازی در زمینه فناوری اطلاعات در جهان تبدیل شده است و بیش از 200 شرکت فرعی را در سراسر جهانمدیریت می‌کند.
محصولاتاین شرکت شامل لوازم خانگی مثل تلویزیون‌، مانیتور، یخچال، و ماشین لباسشویی، و همچنین محصولات اصلی ارتباطات راه دور همراه مثل تلفن‌های هوشمند و تبلت‌ها می باشد. سامسونگ همچنان تولید کننده‌ای مورد اعتماد در زمینه قطعات الکترونیکی مثل DRAM و نیمه‌هادی‌های غیرحافظه‌ای نیز هست.
سامسونگ متعهد به ساخت و ارائه محصولات و خدمات باکیفیت است که بر آسایش مصرف‌کنندگان در سراسر جهان می‌افزاید و سبک زندگی هوشمندانه‌تری را ترویج می‌کند. سامسونگ از طریق دنبال کردن مداوم ارزش‌آفرینی و نوآوری‌های پیشگامانه، متعهد به بهسازی جامعه جهانی شده است.

چشم‌انداز 2020

اصل بنیادینی که چشم‌انداز ما را در‌مورد آینده سامسونگ الکترونیکس تعریف می کند این است: «الهام‌بخش جهان باش، آینده را خلق کن».

این چشم‌انداز درست هسته اصلی تعهد ما می‌باشد؛ تعهد به این که نوآوری‌هایی را در فناوری، محصولات و راهکارها در پیش بگیریم که به جوامع سراسر دنیا الهام دهد تا برای خلق دنیایی بهتر و سرشار از تجربیات دیجیتالی غنی‌تر، به ما ملحق شوند. از آنجایی که به مسئولیت خود به عنوان پیشتازی خلاق در جامعه جهانی واقفیم، حین تحقق بخشیدن به ارزش‌های مشترک کارمندان و شرکایمان، تلاش‌ها و منابع خود را نیز وقف ارائه ارزش‌هایی نو به صنعت و مشتریان می‌کنیم. ما در سامسونگ الکترونیکس می خواهیم آینده‌ای خلق کنیم که برای همگان هیجان‌انگیز و نویدبخش باشد.

ما مجموعه‌ای از اهداف ویژه را، به عنوان راهنمایی برای درک عموم و هدفی قابل سنجش، در چشم‌انداز خود گنجانده‌ایم. در پی آن هستیم که تا سال 2020، فروش سالیانه ما به 400 میلیارد دلار برسد، و در کنار آن، ارزش کلی برند سامسونگ را در بین پنج رتبه برتر جهان قرار دهیم. سه رکن اصلی راهبردی و کلیدی، که اکنون بخشی از فرهنگ، کار تجاری و مدیریت ما شده است،ابتکار عمل‌های حاکم بر کار ما را به این شکل توصیف می‌کند: «خلاقیت»، «مشارکت» و «افراد برجسته».

ما به خود می‌بالیم که بهترین محصولات جهان رااز طریق برتری در عملیات و تبحر در نوآوری ارائه می‌دهیم. همان‌طور که مشتاقانه در انتظار کشف حوزه‌های جدید کسب و کار از جمله مراقبت‌های بهداشتی و بیوتکنولوژی هستیم، برای روبرو شدن با چالش‌های جدید و فرصت‌های پیش رو مشتاقانه در انتظاریم. سامسونگ الکترونیکس همچنان به ایجاد ظرفیت و تخصص جدید در رأس دستاوردهای کنونی خود ادامه خواهد داد تا به پیشبرد رقابت‌جویی و سابقه نوآوریش کمک کند.

امیدواریم از این مطلب، نهایت استفاده را برده باشید و از کیفیت مطالب وب‌سایت سام‌آرنا راضی بوده باشید. با اخبار بعدی در سام‌آرنا همراه باشید.

دیدگاه ها

 • Soheil.O 7 فروردین 96 :: 14:23
  0 0

  بسیار ملطب عالی و مفیدی بود.
  خسته نباشید.

  • Mehrdad
   Mehrdad 7 فروردین 96 :: 15:05
   0 0

   سلام سهیل‌جان. نظرات گرم شما باعث دلگرمی ماست 🙂

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *