ثبت نام

سامسونگ و ساخت پردازنده‌های 4 نانومتری در آینده

whole-silicon-wafer-samsung-foundry-aa-840×472
ب

سامسونگ در  حال حاضر در زمینه فناوری نیمه هادی‌ها موفق است و نیم نگاهی به آینده برای موفقیت بیشتر دارد. سامسونگ قصد دارد تا با ساخت چیپست‌های سریعتر و مصرف انرژی بهینه تر نقشه راه این صنعت را تا تکنولوژی 4 نانومتری به پیش ببرد. در ادامه با سام آرنا همراه باشید.

 

نقشه راه چیپست‌ها توسط سامسونگ‌ رونمایی شده است که نشان می‌دهد این شرکت تکنولوژی ساخت خود را از فناوری 28 نانومتری آغاز کرده و می‌خواهد تا فناوری 4 نانومتری آن را ادامه دهد. برای اینکه ساخت چیپست‌ها در چنین ابعاد کوچیکی به حقیقت پیوندد، سامسونگ‌ با گزارشی تایید کرده که از اشعه ماورای بنفش در این ابعاد کوچک در کنار سیلیکون‌های تخلیه شده خود استفاده می‌کند تا هزینه ساخت تکنولوژی 18 نانومتری را به حداقل برساند.

در آینده‌ای نزدیک سامسونگ‌ برنامه‌هایی برای بازسازی فناوری 14 نانومتری و 10 نانومتری LPU خود دارد که در ماه‌های پایانی سال 2016 به معرفی آن‌ها پرداخته است. این بازسازی برای حفظ شرکا در بحث قیمت گذاری و افزایش بهبود در مصرف انرژی است. این بازسازی نیز به همراه فناوری 8 نانومتری LLP سامسونگ همراه خواهد بود، که به احتمال زیاد فناوری 8 نانومتری آخرین چیپست‌ها با طراحی ترانزیستور‌های FinFet سامسونگ در حال حاضر خواهد بود.

شروع استفاده از لیتوگرافی ماورای بنفش

سامسونگ‌ برنامه‌های زیادی برای کوچک کردن چیپست‌های خود بعد از تکنولوژی 8 نانومتری دارد. این کمپانی می‌خواهد برای تولید چیپست‌هایی با فناوری 7 نانومتری LLP، که توسط لیتوگرافی ماورای بنفش ساخته می‌شود در سال 2018 دست به ریسک بزند. این فناوری از آن چیزی که انتظار می‌رود سریعتر است. کارخانه‌های نیمه هادی در حال حاضر با محدودیت‌های موجود در لیتوگرافی‌ها  که از اشعه ماورای بنفش استفاده نمی‌کنند دستو پنجه نرم می‌کنند.

پس لیتوگرافی ماورای بنفش به عنوان کلیدی برای رسیدن به کارایی مورد نظر می‌باشد و از طرفی فرآیند ساخت را بسیار کاهش می‌دهد. سامسونگ‌ می‌گوید لیتوگرافی ماورای بنفش در تلاش است تا از 250 وات منبع برق استفاده کند که یک نقطه عطف در زمینه حجم تولید است. این لیتوگرافیکی با همکاری سامسونگ و ASML توسعه داده شده است. شرکت ASML تجهیزات فوتولیتوگرافی سامسونگ را بفروش می‌رساند.

 

سامسونگ

 

خیزش سریع به سمت فناوری 4 نانومتری

زمانی که فناوری 7 نانومتری توسط لیتوگرافی ماورای بنفش آغاز شد سامسونگ برنامه‌هایی دارد تا به سرعت به فناوری‌های 6، 5 و 4 نانومتری دست پیدا کند. انتظار می‌رود فناوری‌های 6 و 5 نانومتری به مدت یک سال بعد از فناوری 7 نانومتری ظهور کنند. سامسونگ می‌گوید که فناوری 6 نانومتری LLP این شرکت با راه حل‌های هوشمندانه در زمینه مقیاس بندی، برای بهره‌وری بهتر از مساحت ترکیب خواهد شد. در حالیکه فناوری 5 نانومتری LLP از کوچکترین ترانزیستورهای FinFet این شرکت استفاده خواهد کرد که با نوآوری‌هایی از فناوری 4 نانومتری ترکیب می‌شود تا ذخیره بیشتر انرژی را به ارمغان بیاورد.

بر اساس هدف گذاری سامسونگ فناوری 4 نانومتری LLP این شرکت در اوایل سال 2020 همراه با ضرر خواهد بود. با نزدیک شدن به فناوری 4 نانومتری و کوچکتر شدن ترانزیستورها نیاز است تا کمپانی به معماری جدیدی از ترانزیستورها روی بیاورد که معروف به کانال چند پله است(MBCFET). معماری MBCFET سامسونگ به عنوان جانشینی برای ترانزیستورهای FinFet که در حال حاضر از آن‌ها استفاده می‌کند است. MBCFET محدودیت‌های سامسونگ برای دستیابی به فناوری 4 نانومتری با لیتوگرافی ماورای بنفش را از میان برمی‌دارد.

 

هزینه‌های پایینتر و اینترنت اشیا

آخرین فناوری ارائه شده توسط سامسونگ فرآیندهای ساخت سیلیکون‌ FDSOI است. این محصولات برای مصرف کنندگانی که به حفظ بودجه‌ خود اهمیت می‌دهند در نظر گرفته شده است. سامسونگ‌ برنامه هایی برای گسترش تکنولوژی 28 نانومتری و ترکیب آن با فرکانس رادیویی در زمینه تجزیه و تحلیل اطلاعات پزشکی (eMRAM) که یکی از کاربرد‌های اینترنت اشیا می‌باشد نیز دارد.

در ادامه این فناوری، با کوچکتر شدن آن به 18 نانومتر افزایش کارایی، مصرف انرژی و استفاده مفید از فضا را نسبت به فناوری 28 نانومتری خواهد داشت.

 

سامسونگ

 

سخن پایانی

مشخص است سامسونگ در مسابقه کوچک کردن ترانزیستورها ابتدا به سراغ فناوری 7 نانومتری می‌رود و بعد از آن هدف این شرکت فناوری 4 نانومتری خواهد بود. اخیرا این کمپانی سرمایه گذاری‌های زیادی در زمینه امکانات ساخت چیپست‌ها انجام داده است. معرفی لیتوگرافی ماورای بنفش برای راهی که پیش روی سامسونگ است بسیار اهمیت دارد اما این تکنولوژی چگونه می‌تواند به عوان یک فاکتور مهم و سرنوشت ساز سامسونگ را به نقشه راه خود برساند.

در زمینه ساخت چیپست‌های تلفن همراه از زمانی که سامسونگ تکنولوژی 14 نانومتری با ترانزیستورهای FinFet خود را معرفی کرده جزو بهترین‌ها بوده است و مشخص است که می‌خواهد در این موقعیت خوب باقی بماند. باید دید که واکنش شرکت‌های TSMC، اینتل کوالکام و بقیه شرکت‌ها نسبت به برنامه سامسونگ چیست.


ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *