ثبت نام

جدال ۸ نسل گلکسی اس ؛ قسمت اول: قدرت سخت افزاری!

IMG_20170601_190231
ب

سامسونگ در سال 2010 به معرفی اولین نسل گلکسی اس پرداخت. قدرت سخت افزاری تلفن‌های هوشمند 7 سال پیش قابل قیاس با تلفن‌های امروزی نیست. در این سال‌ها شاهد پیشرفت تکنولوژی چه در زمینه سخت افزاری و چه در زمینه نرم‌افزاری هستیم. در ادامه با سام آرنا همراه باشید.

گلکسی اس آغاز سکوی پرتاب سامسونگ

اولین نسل از سری گلکسی اس در سال 2010 معرفی شد. در آن سال اندروید نیز تقریبا در آغاز کار خود قرار داشت و سامسونگ که در پروژه‌هایی نظیر سیستم عامل Bada شکست خورده بود، تصمیم گرفت از سیستم عامل متن باز اندروید استفاده کند. اولین سری گلکسی‌ اس دارای صفحه نمایش 4 اینچی از نوع Super AMOLED بود. چیپست مورد استفاده این گوشی هوشمند Hummingbird نام داشت. این چیپست از یک هسته Cortex A-8 با فرکانس کاری 1 گیگاهرتز استفاده می‌کند و همچنین رم مورد استفاده در آن 512 مگابایت حجم داشت. پردازنده گرافیکی این گوشی‌هوشمند ، PowerVR SGX540 بود.

گلکسی اس
گلکسی اس

 

گلکسی اس 2؛ آغاز هسته‌های پردازشی

در نسل دوم ، پیشرفت چشم‌گیری در عملکرد سری اس شاهد بودیم. این پیشرفت مدیون استفاده از 2 هسته پردازشی در این نسل بود. گلکسی اس‌ 2 در سال 2011 معرفی شد. قلب تپنده این دستگاه چیپست Exynos 4210 Dual بود که از دو هسته Cortex A-9، با کلاک کاری 1.2 گیگاهرتز استفاده می‌کند. این چیپست در آن سال از تمام رقبای خود پیشی گرفت و یکی از سریعترین‌ها بود. رم مورد استفاده در این دستگاه به 1 گیگابایت ارتقا داده شد. گلکسی اس 2 از پردازنده گرافیکیMali-400MP4 بهره می برد. صفحه نمایش گلکسی اس‌ 2 از تکنولوژی Super AMOLED Plus استفاده می‌کرد که اندازه آن 4.3 اینچ بود.

گلکسی اس
گلکسی اس 2

 

گلکسی اس 3 و بهبودهای نرم‌افزاری

گلکسی اس 3 در سال 2012 معرفی شد. سامسونگ از چیپست Exynos 4412 با هسته پردازشی Cortex A-9 که روی 1.4 گیگاهرتز تنظیم شده‌اند. سری سوم گلکسی از رم 1 گیگابایت استفاده می‌کند. پردازنده گرافیکی این نسل همانند نسل دوم Mali-400MP4 است اما در این نسل سامسونگ آن را تقویت کرد. صفحه نمایش گلکسی اس 3 ، 4.8 اینچ بود و از تکنولوژی Super AMOLED استفاده می کرد. سامسونگ در نسل سوم رابط کاربری خود را متحول کرد و امکانات بسیاری را به آن اضافه کرد.

گلکسی اس
گلکسی اس 3

 

گلکسی اس 4 و امکانات نرم‌افزاری گسترده

گلکسی اس 4 در سال 2013 معرفی شد. صفحه نمایش آن 5 اینچ بود که طبق معمول از تکنولوژی Super AMOLED استفاده می‌کرد. این تلفن هوشمند برای اولین بار در گوشی‌های سامسونگ از 8 هسته پردازشی که 4 هسته‌‌ی آن Cortex A-7 با کلاک 1.2 گیگاهرتز و 4 هسته دیگر با معماری Cortex A-15 که کلاک کاری آن‌ها 1.6 گیگاهرتز است. رم مورد استفاده در نسل چهارم گلکسی، 2 گیگابایت است. پردازنده گرافیکی مورد استفاده در چهارمین نسل گلکسی اس ، PowerVR SGX544MP3 می‌باشد.

گلکسی اس
گلکسی اس 4

 

گلکسی اس؛ 5 ارتقای ناموفق

سامسونگ نسل پنجم در سال 2014 معرفی کرد. این نسل از صفحه نمایش 5.1 اینچی با تکنولوژی Super AMOLED معرفی شد. پردازش اطلاعات بر دوش چیپست Exynos 5422 Octa قرار دارد. این چیپست از 8 هسته پردازشی استفاده می‌کند. 4 هسته با معماری Cortex-A7 و کلاک کاری 1.3 گیگاهرتز و 4 هسته با معماری Cortex A-15 با کلاک کاری 1.9 گیگاهرتز پردازش اطلاعات را بر عهده داشتند. گلکسی اس 5 از ۲ گیگابایت رم بهره می برد و پردازنده گرافیکی این دستگاه Mali-T628 MP6 بود. البته سامسونگ مدل‎‌های دیگری هم در این نسل و نسل‌های قبلی داشت که از چیپست اسنپدراگون استفاده می‌کردند ولی این مدل‌ها تنها در بازارهای خاصی به فروش می‌رسید.

گلکسی اس
گلکسی اس 5

 

گلکسی اس 6؛ آغاز دگرگونی

سامسونگ در این نسل بطور کلی طراحی گوشی را بازسازی و متریال مورد استفاده در آن را تغییر داد. مهمترین تغییر در این نسل استفاده از صفحه نمایش با لبه‌های خمیده بود. صفحه نمایش این گوشی 5.1 اینچی است و از تکنولوژی Super AMOLED استفاده می‌کند. این نسل از چیپست Exynos 7420 Octa بهره برده است. 4 هسته پردازشی Cortex A-53 با کلاک 1.5 گیگاهرتز در کنار 4 هسته پردازشی Cortex A-57 با کلاک 2.1 گیگاهرتز در این نسل به پردازش می‌پردازند. گلکسی اس 6 و اس 6 اج از  از 3 گیگابایت رم و از پردازنده گرافیکی Mali-T760MP8 بهره مند شده بودند.

گلکسی اس
گلکسی اس 6

 

گلکسی اس 7؛ ارتقایی بسیار موفق

سامسونگ سیاست کاری خود در نسل هفتم را ادامه داد و نقات ضغف نسل قبلی را برطرف کرد. این مدل از صفخه نمایش 5.5(مدل اج) اینچی با تکنولوژی Super AMOLED معرفی شد. قلب تپنده این نسل، چیپست Exynos 8890 Octa است. 4 هسته پردازشی Cortex A-53 با کلاک 1.6 گیگاهرتز در کنار 4 هسته پردازشی Mongoose با کلاک 2.3 گیگاهرتز در این نسل وظیفه پردازش را بر عهده داشتند. پردازنده گرافیکی Mali-T880 MP12 و ۴ گیگابایت رم  از دیگر مشخصات سخت‌افزاری گلکسی اس 7 و اس 7 اج بودند.

گلکسی اس
گلکسی اس 7

 

گلکسی اس 8 و حذف دکمه معروف Home

در این نسل سامسونگ دست به تغییر بزرگی زد و دکمه Home معروف خود را در این سری حذف کرد و حسگر عنبیه چشم را به این نسل اضافه کرد. در این نسل از 2 مدل با اندازه‌های متفاوت رونمایی شد. گلکسی اس 8 با صفحه نمایش 5.8 اینچی و گلکسی اس 8 پلاس با صفحه نمایش 6.2 اینچی معرفی شدند. چیپست این نسل Exynos 8895 Octa است. 4 هسته پردازشی Cortex A-53 با کلاک 1.7 گیگاهرتز در کنار 4 هسته پردازشیی Mongoose با کلاک 2.3 گیگاهرتز در این نسل به پردازش می‌پردازند. در این نسل از 4 گیگابایت رم و پردازنده گرافیکی Mali-G71 MP20 استفاده شده است.

گلکسی اس
گلکسی اس 8 و گلکسی اس 8 پلاس

اما کدام یک از این ۸ دستگاه، سریعتر هستند؟ امکانات نرم افزاری کم نسل های اول یا قدرت سخت افزاری نسل های جدید، کدام یک تاثیر بیشتری بر روی سرعت این دستگاه ها داشته اند؟ اجازه بدهید ویدئو را با هم ببینیم.

ویدوی زیر عملکرد این 8 نسل را به نمایش می‌گذارد.

همان طور که دیدید، گلکسی اس با  اختلاف معناداری در جایگاه آخر قرار دارد. در طول ۸ سال، قدرت سخت افزاری دستگاه ها دائما پیشرفت کرده اند تا به گلکسی اس 8 رسیده ایم. دستگاهی که تا ۱۱ برابر از گلکسی اس سریعتر بود! نظر شما چیست؟ در زمان خود، کدام دستگاه از سری گلکسی اس را بیشتر می پسندیدید؟ [kkstarratings]

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *