ثبت نام

بررسی تغییرات در اندروید 8 و ویژگی‌های جدید این سیستم عامل[آپدیت: ویدیوی بررسی سریع ویژگی‌های اندروید 8 را تماشا کنید]

gsmarena_002
ب

گوگل سرانجام در 30 مرداد ماه از نسخه نهایی اندروید 8 پرده برداشت. مهمتر از همه این‌ها کنجکاوی اهالی تکنولوژی برای انتخاب نام نسخه جدید بود. همانطور که تا الان متوجه شدید نام این نسخه اندروید Oreo نام دارد. در ادامه با سام آرنا همراه باشید.

اندروید جدید با یک خوراکی خوشمزه باز هم برگشت. می‌خواهیم طعم شیرین بیسکویت Oreo را بچشیم. در این بخش به ویژگی‌های اصلی و تغییراتی که در اندروید 8 داده شده است می‌پردازیم. در حال حاضر این سیستم عامل برای تلفن‌های هوشمند گوگل ارائه شده و می‌توان آن را دانلود و نصب کرد.

ویژگی‌های اندروید Oreo

وقتی برای اولین بار اندروید Oreo را اجرا می‌کنید،با ویژگی‌های جدید آن شگفت زده نخواهید شد. اما تغییراتی داده شده است که ارزش بررسی کردن را دارد. گوگل امسال تصمیم گرفته است تا پیشرفت‌های این سیستم عامل را به دو بخش اصلی تقسیم کند: اول تجربه کاربری بسیار روان است. تغییراتی در رابط کاربری داده شده تا کارها در این سیستم عامل سریعتر از همیشه انجام شود. دومین بخش مربوط به مصرف باطری است. گوگل قصد دارد این سیستم عامل با سرعت هرچه تمام‌تر اجرا شود و در عوض مصرف باطری کمتری نیز داشته باشد.

حال وقت بررسی تغییرات در اندروید 8 است:

بخش تنظیمات

اندروید 8
سمت چپ تنظیمات اندروید 8 و سمت راست تنظیمات اندروید 7

بیشترین تغییر ظاهری در رابط کاربری مربوط به برنامه تنظیمات در اندروید 8 است. در تنظیمات دسته بندی‌ها دچار تغییراتی شده است. دسته بندی تنظیمات در اندروید 8 هوشمندتر شده است و کاربر می‌تواند خیلی سریعتر به گزینه مورد نظر خود برسد. برای مثال دسته Network & Internet شامل تنظیمات Wi-Fi، data usage و hotspot در یک صفحه مجزا می‌شود. صفحه مربوط به تنظیمات، اصلاحات خوبی داشته است. تغییراتی در قسمت باطری نیز داده شده است. برای متوجه شدن تغییرات کلی در این قسمت خود کاربر باید با این سیستم عامل کار کند. اگر در بین تنظیمات گم شدید نگران نباشید. می‌توانید از آیکون جستجو در بالای صفحه استفاده کنید.

ویژگی تصویر در تصویر

اندروید 8
ویژگی تصویر در تصویر

اولین ویژگی جدید اندروید 8 که همه کاربران می‌خواهند آن را امتحان کنند، ویژگی تصویر در تصویر است. این ویژگی هنوز با برنامه‌های زیادی کار نمی‌کند. اما توسعه دهندگان بزودی از این ویژگی در برنامه‌های خود استفاده خواهند کرد. استفاده از این ویژگی بسیار ساده است. زمانی که مشغول به تماشای ویدویی در مرورگر کروم هستید، دکمه Home را فشار دهید تا ویدیوی تبدیل به تصویر کوچکی شود و هنگام تماشای آن نیز به کارهای دیگر خود می‌رسید. پنجره این ویدیو قابلیت تغییر مکان به هر نقطه دلخواه را خواهد داشت.

این ویژگی در تبلت‌ها بسیار مفید خواهد بود. هرچند امروزه صفحه نمایش تلفن‌های هوشمند بسیار بزرگ است و این ویژگی برای این تلفن‌ها نیز مفید خواهد بود. با زدن انگشت خود روی این پنجره دوباره برنامه کروم باز خواهد شد و ویدیو در کروم پخش خواهد شد.

ویژگی پرکردن خودکار

اندروید 8
پر کردن خودکار در همه برنامه‌ها در اندروید کار خواهد کرد

بعد از ویژگی تصویر در تصویر، ویژگی پرکردن خودکار نیز جالب خواهد بود. شاید فکر کنید که در نسخه‌های پیشین اندروید این قابلیت وجود داشت. اما این ویژگی بصورت مستقیم برای کلمه‌های عبور مورد استفاده قرار می‌گیرد. همانطور که شما می‌توانید کیبورد پیشفرض اندروید را تغییر دهید و از برنامه‌های شخص ثالث استفاده کنید، حالا با این ویژگی می‌توانید با نصب برنامه‌های مدیریت کلمه عبور نه تنها در کروم بلکه در تمامی قسمت‌های اندروید از آن استفاده کنید.

حال در اندروید 8 برای ورود به حساب‌های کاربری مختلف می‌توان از برنامه‌های مدیریت کلمه عبور استفاده کرد. برنامه‌هایی نظیر Dashlane، 1Password و Enpass در حال حاضر از ویژگی پرکردن خودکار اندروید 8 پشتیبانی می‌کنند. زمان خوبی برای استفاده از یک برنامه مدیریت پسورد در اندروید است.

نوار اعلان‌ها

اندروید 8
تغییرات در نوار اعلان‌ها کاملا مشخص است

در هر نسخه از اندروید شاهد تغییراتی در نوار اعلان‌ها هستیم.همانند اندروید نوقا حالا اندروید Oreo نیز تغییراتی را در این بخش داده است. تنظیمات سریع در حال حاضر رنگ سفید به جای سیاه به خود گرفته‌اند. میانبر مربوط به تنظیمات تلفن قبلا در قسمت بالای نوار اعلان‌ها قرار داشت که حالا اندازه آیکون آن کوچکتر شده و مکان آن نیز تغییر کرده است. باقی مانده درصد باطری در این نسخه بطور پیشفرض قابل رویت است اما در نسخه‌های قبلی با پایین کشید نوار اعلان‌ها این گزینه بصورت پیشفرض غیر فعال بود.

با کشیدن هر اعلان به سمت راست دو آیکون را مشاهده می‌کنید: تنظیمات و آیکون جدید ساعت. با لمس کردن آیکون ساعت اعلان مربوط به آن برنامه به مدت 2 ساعت خاموش می‌شود و اعلانی از آن دریافت نخواهید کرد. همچنین با نگه داشتن دست خود بر روی هر اعلان می‌توانید تمامی اعلان‌ها را خاموش کنید. حال شما قادر خواهید بود برای هر برنامه تنظیمات خاصی انجام دهید تا دریافت اعلان بدون سرو صدا باشد. هر برنامه تنظیمات مخصوص به خود را دارد.

برای مثال در برنامه Maps گوگل 31 دسته متفاوت وجود دارد. هر کدام از آن‌ها می‌تواند خاموش یا بی صدا باشد. بسیاری از برنامه‌های شخص ثالث هنوز تنظیماتی در این خصوص ندارند. اما این ویژگی به مرور به این برنامه‌ها اضافه خواهد شد.

اندروید 8
ویژگی Notification Dots

سرانجام اندروید از نشان آیکون‌ها پرده برداری گرد. گوگل نام این قابلیت را نقطه‌های اعلان گذاشته است. نقطه‌های اعلان برای خواندن اعلان خوانده نشده مورد استفاده قرار می‌گیرد. این ویژگی تعداد اعلان‌های خوانده نشده مربوط با آن برنامه را نمایش نخواهد داد(ویژگی‌ای که بسیاری از لانچرها دارند). اما نقطه‌ها شما را متوجه اعلان جدید خواهند کرد. این نقطه ها در صفحه اصلی و صفحه مربوط به برنامه‌ها قابل دیدن هستند. اگر بر روی آیکون مورد نظر لمس طولانی انجام دهید اعلان مورد نظر نمایش داده می‌شود. می‌توان با انتخاب اعلان، وارد برنامه شد یا با کشیدن به سمت چپ یا راست آن اعلان را پاک کرد.

انتخاب هوشمند متن

اندروید 8
انتخاب متن در اندروید 8 بسیار هوشمند شده است

ویژگی جدید دیگر در اندروید Oreo انتخاب هوشمند متن است. این ویژگی برای کاهش حداکثری در اشتباهاتی که در انتخاب متن رخ می‌دهد طراحی شده است. زمانی که بر روی آدرسی با دست ضربه می‌زنید موتور انتخاب متن آنقدر هوشمند عمل می‌کند تا آدرس کامل را شناسایی کند، نه فقط حرفی که بر روی آن ضربه زدید. زمانی که آدرس مورد نظر انتخاب شد، گزینه جدیدی در بین گزینه‌های مختلف رویت می‌شود. در تصویر بالا گزینه Maps رویت شده است که با انتحاب این گزینه آدرس مورد نظر در گوگل مپ برای شما نمایش داده می‌شود. یا حتی اگر شماره تلفنی را انتخاب کنید گزینه Phone ظاهر می‌شود و با انتخاب آن به برنامه Phone جهت برقراری تماس هدایت می‌شوید.

تا اینجای کار اندروید 8 بسیار هومشند شده است.

بهینه‌سازی در مصرف باطری

اندروید 8
مصرف باطری پیشرفت زیادی در اندروید 8 کرده که این تغییرات در پس زمینه رخ داده‌اند

گوگل در پس زمینه اندروید Oreo بهینه سازی‌های زیادی در زمینه باطری انجام داده است. اگر برنامه‌ای در پس زمینه در حال اجرا باشد با اعلانی شما را آگاه می‌کند. اما اینها ظواهر قضیه را نشان می‌دهند. تغییرات اصلی در باطن آن‌ها نهفته است. گوگل تلاش خود را در 3 بخش اصلی حفظ کرده است: implicit broadcasts، background services و location updates. زمانی که از برنامه‌ای پس از گذشت مدتی استفاده نکنید اندروید بصورت خودکار دسترسی آن برنامه در این 3 بخش را محدود می‌کند که باعث افزایش عمر باطری می‌شود.

افزایش سرعت بوت

در اندروید نوقا سرعت بوت تلفن هوشمند کندتر شده بود. گوگل در اندروید Oreo سرعت بارگذاری سیستم عامل خود را افزایش داده است. تمام دستگاه‌هایی که به اندروید Oreo مجهز شوند سرعت بوت دستگاه به مراتب بیشتر از قبل می‌شود. گوگل معتقد است سرعت بوت در گوگل پیکسل به نصف زمان خود در اندروید نوقا رسیده است.

آیکون‌ها

اندروید 8
در اندروید Oreo آیکون‌ها یکنواخت تر خواهند بود

اندروید Oreo در تلاش است آیکون‌ها را با یکدیگر تطبیق دهد تا در ظاهر به یگانگی برسند. همانند سال گذشته با آیکون‌های دایره‌ای شکل و لانچر پیکسل در اندروید نوقا، امسال اندروید Oreo توسعه دهندگان را مجبور کرده است تا آیکون برنامه‌های خود را بصورت پویا طراحی کنند تا با سیستم عامل انطباق پذیر باشد. پس این آیکون‌ها ممکن است در دستگاهی بصورت مربعی باشند و در دستگاهی دیگر دایره‌ای شکل باشند. این سیستم جدید همچنین به توسعه دهندگان این اجازه را می‌دهد تا از افکت‌های تصویری برای آیکون‌ها استفاده کنند.

اموجی‌ها

اندروید 8
اموجی‌های تصویر پایین در اندروید 8 جایگزین اموجی‌های تصویر بالا در اندروید نوقا شده‌اند

به اموجی‌های جدید گوگل سلام کنید. گوگل از طراحی کارتونی در اموجی‌های جدید خود بهره برده است. اما اموجی‌های قبلی کاملا از بین نرفته‌اند. این اموجی‌ها از طریق برنامه Google Allo قابل دریافت است.

 

تمامی ویژگی‌ها و تغییرات در اندروید جدید را برای شما بازگو کردیم. تغییرات انجام شده نشان از هوشمند شدن سیستم عامل گوگل دارند.نظر شما در مورد این نسخه چیست؟

 

آپدیت:

ویدیوی بررسی سریع قابلیت‌های اندروید 8 را تماشا کنید.

 

 

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *