ثبت نام

توسعه دستگاه ردیاب با اشعه X توسط سامسونگ

X-Ray-Detector-Perovskite_thumb859
ب

همانطور که می‌دانید شرکت سامسونگ در حوزه وسیعی فعالیت می‌کند. این شرکت مشغول توسعه لوازم خانگی تا حتی لوازم پزشکی نیز است. در ادامه با سام آرنا همراه باشید.

 

موسسه پیشرفته فناوری سامسونگ تحت نام SAIT با همکاری دانشگاه سانکیانکوئن در سئول کره جنوبی دست به توسعه ردیاب اشیا زد، که اشعه رادیویی تولید شده از آن بسیار کم است. این تابش رادیویی نسبت به مدل‌های معمولی که برای عکس برداری در پزشکی استفاده می‌شود مانند دستگاه رادیوگرافی و سی تی اسکن و… یک دهم کمتر است. یافته‌های این تحقیق در تاریخ 4 اکتبر 2017 در مجله Nature به چاپ رسید.

 

محققان موسسه SAIT یک ماده نیمه هادی به نام perovskite را توسعه داده‌اند که با استفاده از آن می‌توان به طور قابل ملاحظه‌ای تابش اشعه را کم کرد. همچنین این ماده 20 برابر حساسیت بیشتری نسبت به اشعه X دارد و قیمت تمام شده برای این محصول بسیار ارزان‌تر از مدل‌های معمولی است. علاوه بر این آشکارسازهای معمولی مراحل کار خود را فرآیند خلاء انجام می‌دهند. فناوری مورد استفاده در  ساخت ورقه‌های نازک از نیمه هادی‌ها به دلیل محدودیت‌های فنی اجازه گسترش دادن به یک منطقه بزرگ را نمی‌دهد.

 

سامسونگ

اما این ماده جدید اجازه می‌دهد تا بر اساس نیاز، کارهایی مانند چاپ در ابعاد بزرگ نیز انجام داد. تجاری سازی کردن این فناوری این پتانسیل را دارد تا با استفاده از تابش بسیار کم از اشعه X تمام بدن انسان را با یک اسکن شناسایی کند.

 

به گفته رئیس موسسه SAIT : برای به کار بردن اشعه X بر روی ماده perovskite که قدرت نفوذ بسیار زیادی دارد، این ماده باید 1000 برابر ضخیم‌تر از یک سلول خورشیدی باشد در حالی که این ماده همزمان می‌تواند سینگال‌های الکتریکی که از اشعه X گرفته شده است را به مدت طولانی حفظ کند. روش جدید توسعه سنتز در زمینه تحقیقات می‌تواند یک پیشرفت کلیدی در این زمینه باشد.

 

 

جالب است بدانید ماده perovskite کریستالی از کانی‌ها می‌باشد که نام آن از روی نام محقق روسی Lev Perovski گرفته شده است. تمام محققینی که در زمینه اشعه X و سلول‌های خورشیدی کار می‌کنند بسیار علاقه مند به این ماده شده‌اند چون این ماده به خوبی می‌تواند نور را به جریان الکتریکی تبدیل کند.

 

نظر شما در مورد فعالیت‌های علمی سامسونگ چیست؟

 

 

منبع :
Samsung news

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *