ثبت نام

مقایسه اندازه چیپست‌های پرچمدار مطرح بازار: سامسونگ، اپل، هواوی و کوالکام

1627655
ب

یکی از مهمترین اجزای سخت افزاری تلفن‌های هوشمند امروزی، پردازنده آن‌ها است. به مدارات مجتمع بزرگ که وظیفه محاسبات اصلی داده‌ها را بر عهده دارند چیپست گفته می‌شود. در ادامه با سام آرنا همراه باشید تا به مقایسه اندازه پرچمداران چیپست‌ها بپردازیم.

 

عمده تولیدات چیپست‌ها برای تلفن‌های هوشمند توسط شرکت‌های کوالکام(اسنپدراگون)، سامسونگ(اگزینوس)، اپل(سری A) و هواوی(کایرین) طراحی می‌شوند. 3 شرکت از شرکت‌های نامبرده شده مایل به استفاده از چیپست‌های خود در محصولات پرچمدار خود هستند. اپل بطور انحصاری از چیپست خود استفاده می‌کند، در حالی که چیپست‌های سامسونگ و هواوی در محصولات شرکت‌های دیگر نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد.

 

مهمترین فاکتوری که از یک چیپست انتظار داریم مصرف آن است. مصرف بهینه یک چیپست باعث کاهش مصرف باطری می‌شود. ساخت چیپست‌ها با تکنولوژی ساخت پایین‌تر به مصرف کمتر آن کمک خواهد کرد. قیمت تمام شده‌ی یک چیپست به اندازه آن نیز بستگی خواهد داشت. با استفاده از اندازه یک چیپست می‌توان به یک توازن مناسب بین قدرت پردازنده، کارایی پردازنده گرافیکی و ویژگی‌های اضافی مانند پردازنده‌های تصویر، شتاب دهنده‌های هوش مصنوعی و … رسید.

 

سایت معتبر Tech Insight تصویری را از اندازه‌ی 4 چیپست پرچمدار بازار منتشر کرده است. چیپست اسنپدراگون 845 تقریبا 25 درصد کوچکتر از اگزینوس 9810 است. چیپست A11 شرکت اپل از اسنپدراگون 845 نیز سایز کوچکتری دارد، اما این مدل بدون مودم است و به همین دلیل کوچکتر است. چیپست کایرین نیز بین این چیپست‌ها از لحاظ اندازه قرار می‌گیرد. تصویر زیر مربوط به اندازه این 4 چیپست است:

چیپست

اندازه چیپست‌ها به تفکیک زیر است:

اگزینوس 9810                       118.94 میلیمتر مربع

کایرین 970                            96.72 میلیمتر مربع

اسنپدراگون 845                     91 میلیمتر مربع

A11 اپل                                87.66 میلیمتر مربع

 

البته باید به این نکته توجه کرد که چیپست اپل بدون اندازه مودم اکسترنال آن در نظر گرفته شده است. در زیر نیز عملکرد هر یک از چیپست‌ها در چند بنچمارک نشان داده شده است. تلفن هوشمند Xperia XZ2 از چیپست اسنپدراگون 845 استفاده می‌کند.

 

چیپستچیپستچیپستچیپست

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *