ثبت نام

آیا گلکسی اس 10 ضد آب است؟ مروری بر تعریف گواهی IP68

samarena
ب

یکی از ویژگی‌های چند سال اخیر پرچمداران دنیای موبایل تجهیز آن‌ها به گواهی IP68 می‌باشد. از طرفی زمان زیادی نیز از معرفی پرچمداران جدید سامسونگ نمی‌گذرد در نتیجه تصمیم گرفتیم تا مروری بر تعریف این ویژگی بارز دنیا موبایل‌ها داشته باشیم. در ادامه با سام‌آرنا همراه باشید.

گواهی

آیا گلکسی اس 10 ضد‌ آب است؟ اینجاست که با پارامتری تحت عنوان گواهی IP68 آشنا می‌شویم. تمام مدل‌های پرچمدار جدید کره‌ای‌ها یعنی گلکسی اس 10، دارای گواهی ذکر شده می‌باشند. این گواهی به این معنا نیست که می‌توانید با پرچمدار جدید خود به غواصی در دریا بپردازید اما از طرفی نگران افتادن گوشی خود در استخر نیز نخواهید بود.

گوشی‌های هوشمند به مانند گلکسی اس 10 با وجود مقاومت در برابر آب محدودیت‌هایی نیز دارند. برای مثال اولین گلکسی که به گواهی IP مجهز شد گلکسی اس 5 بود که توانست مجوز IP67 را کسب کند. این تلفن می‌توانست به مدت سی دقیقه در عمق یک متری در آب فرو رود.

برای پاسخ به سوالی که در ابتدا مطرح کردیم نیاز است که تمایز میان ضد آب بودن و مقاومت در برابر آب را درک کنیم. در گذشته همواره گفته می‌شد که دیوایس‌های خود را در برابر برخورد با آب حفظ نمایید. اما در حال حاضر هر دیوایسی که گواهی IP را  دریافت کرده باشد، در برابر برخورد آب مقاوم است و در حقیقت کاملا ضد آب نیست. گلکسی اس 10 با دریافت گواهی IP68 نسبت به نفوذ آب مقاوم است و می‌تواند به عمق یک و نیم متری آب، برای نیم ساعت دوام بیاورد. رتبه IP موبایل‌های سامسونگ در سال‌های گذشته رشد خوبی را تجربه کرده‌اند.

در سال 2015 و با اعمال تغییرات عمده در طراحی تلفن‌های هوشمند کره‌ای‌ها، در گلکسی اس 6 ویژگی مقاومت در برابر آب به کلی قربانی شد. هر چند هزینه‌ای برای ساخت گلکسی اس 6 اکتیو به عنوان یک پرچمدار مجهز به گواهی IP شد اما این گوشی نیز تنها به صورت محدود و در انحصار اپراتور AT&T آمریکا به بازار عرضه شد. سال بعد اما با معرفی گلکسی اس 7، سامسونگ موفق به دریافت گواهی IP68 برای این گوشی شد. IP68 بیشترین رتبه‌ای است که می‌توان برای تلفن‌های هوشمند دریافت کرد.

معرفی گواهی IP

واژه آی پی مخفف دو کلمه (Ingress Protection) به معنای حفاظت در برابر ورودی است. IP یک واحد به صورت جهانی می‌باشد و برای سنجش مقاومت سطوح در برابر انواع ورودی‌ها مانند گرد و غبار و آب پذیرفته شده‌است. همانطور که گفته شد دریافت IP68 به معنای توانایی دیوایس مورد نظر در فرو رفتن به عمق یک و نیم متری آب شیرین به مدت سی دقیقه و همچنین مقاومت در برابر گرد و غبار، شن و یا ماسه است.

باید توجه داشت که آب شیرین به صراحت در طبقه‌بندی‌ها ذکر شده‌‌است و دلیل آن این است که گواهی IP در شرایط آزمایشگاهی تست و به دیوایس‌ها تعلق می‌گیرد. در استخر‌ها یا فضا‌های طبیعی آب می‌تواند به آلاینده‌های مختلفی آلوده باشد. برای مثال املاح و نمک‌های موجود در آب دریا و یا مواد شیمیایی که برای تمیز کردن استخر استفاده می‌شود می‌تواند برای سلامت دستکاه شما مشکل آفرین باشد.

این موضوع شاید به معنای این باشد که نمی‌توانید با پرچمدار خود به شنا در استخر یا دریا بروید ولی اگر نوشابه‌تان روی تلفن شما ریخت می‌توانید با خیال راحت آنرا زیر آب بگیرید تا به راحتی تمیز شود. به علاوه موبایل‌های سامسونگ دارای ویژگی کاربردی دیگری نیز هستند که اگر دستگاه شما مرطوب باشد به شما اخطار می‌دهد تا قبل از استفاده از درگاه شارژ، آن را خشک نمایید تا از برق گرفتگی و آسیب‌های مشابه جلوگیری به عمل آید.

در نهایت حالا که گلکسی اس 10، اس 10 ای و اس 10 پلاس در برابر آب مقاوم هستند و بیشترین گواهی IP را دریافت کرده‌اند؛ شما می‌توانید با خیال راحت و بدون نگرانی از برخورد آن با آب و البته با در نظر گرفتن برخی محدودیت‌ها از پرچمدار خود لذت ببرید.

به نظر شما ویژگی مقاومت در برابر آب به اندازه کافی کاربردی می‌باشد؟

منبع :
SamMobile

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *